Cały towar mamy w magazynie więcej »
 • Logowanie
 • Rejestracja
 • Schowek:0
 • Koszyk:0

Zamontuj wiązania do deski snowboardowej sam

Prawidłowy montaż wiązań to bardzo ważny element przygotowywania sprzętu snowboardowego. Jeśli nie wiesz, jak zamontować wiązania, zdaj się na nasze doświadczenie. Przy zakupie zgłoś swoją potrzebę, a my zamontujemy wiązania dla Ciebie! Jeżeli jednak chcesz spróbować swoich sił, przeczytaj nasze porady, które ułatwią Ci tę czynność. Do montażu potrzebny będzie Ci tylko śrubokręt krzyżakowy oraz wolna chwila. Wszystkie elementy potrzebne do montażu zawsze znajdują się w zestawie w kartoniku. W każdym pudełku z wiązaniami powinna znajdować się instrukcja montażu. Zapoznaj się z nią.

Zasady montażu wiązań do snowboardu:

Krok 1 – ustal nogę prowadzącą.

Noga prowadząca - to noga, którą trzymasz z przodu deski. Jeśli nie wiesz, która noga jest Twoją nogą prowadzącą, możesz zastosować kilka tricków, by to sprawdzić:

 • noga, którą masz z przodu, kiedy ślizgasz się na ślizgawce/lodzie,
 • noga, którą masz z przodu jadąc na deskorolce,
 • noga, którą pierwszą wystawisz, gdy ktoś stanie za tobą i pchnie cię z zaskoczenia.

Krok 2 – ustaw kąty wiązań do deski snowboardowej.

Ustawienie kątów - to kluczowy element podczas montażu wiązań. Niestety jest to indywidualna sprawa każdego snowboardzisty i trudno ustalić jedno rozwiązanie – ustawienie najbardziej odpowiednie dla każdego. Ustawienie kątów zależy od indywidualnych upodobań, stylu jazdy, poziomu zaawansowania czy konkretnego modelu deski. Spróbuj różnych poniżej opisanych ustawień kątów. Ale pamiętaj, że to tylko sugestia i sam musisz ustalić najlepsze dla siebie kąty:

 • początkujący - dla osób, które dopiero zaczynają albo będą zaczynać swoją przygodę ze snowboardem, zalecamy ustawienie przedniego wiązania pod kątem 21 stopni, tylne natomiast pod kątem 9 stopni. Można także spróbować ustawienia na tzw. kaczkę, czyli ustawienia 15 stopni przód i minus 15 tył. Jest to uniwersalne ustawienie, coraz częściej stosowane podczas stawiania pierwszych kroków. Daje to możliwość jazdy w obu kierunkach, gdyż wiązania są zamontowane symetrycznie. To przydatne szczególnie dla osób, które nie mają jeszcze sprecyzowanej jeszcze nogi prowadzącej.
 • Freestyle – ustawienie jest dowolne i zależy od indywidualnych upodobań oraz stylu uprawianego freestylu. Ogólny trend jest taki, by jeździć na tzw. kaczkę, czyli przednie wiązanie - kąty dodatnie, tylne natomiast – ujemne. Optymalnym ustawieniem jest 15 stopni przód i minus 15 tył. Takie ustawienie świetnie sprawdza się przy wykonywaniu tricków, gdyż będziesz mieć ustawienie symetryczne, co ułatwia także jazdę na switch (tyłem).
 • Freeride – ustawienie jest najbardziej kierunkowe ze względu na brak jazdy switch, konieczność szybkiego przechodzenia z krawędzi na krawędź oraz większe prędkości. Przednie wiązanie ustawiamy na 25-35 stopni, tylne natomiast około 10 stopni mniej.

Krok 3 – ustaw rozstaw.

Ustawienie rozstawu – rozstaw wiązań to odległość między wiązaniami. Rozstaw wiązań powinien być proporcjonalny do wzrostu. Z reguły przy dobrze dobranej desce odpowiedni jest montaż na środkowych insertach. Ostatnio silny jest trend na szersze ustawianie wiązań. Poprawia to stabilność podczas wykonywania tricków i najazdów na przeszkody oraz ułatwia naukę, dzięki wymuszeniu prawidłowej postawy. Węższy rozstaw stosowany jest podczas jazdy freeride oraz boardercross. Pamiętaj, żeby zachować umiar i nie przesuwać nadmiernie rozstawu wiązań ani w jedną, ani w drugą stronę. Najważniejszy jest komfort i swoboda podczas jazdy oraz zachowanie jak najbardziej naturalnej pozycji.

Krok 4 – ustal parametry setbacku.

Ustawienie setbacku – setback to przesunięcie insertów względem osi deski. Ustawienie setbacku nie zależy od stopnia zaawansowania, ale od rodzaju deski, stylu jazdy, jak i indywidualnych upodobań ridera.

 • Freestyle’owe ustawienie to setback zero, czyli wiązania montowane są dokładnie na środku deski. Przydatne w snowparku i podczas wykonywania tricków. Dobre także dla początkujących, którzy nie mają sprecyzowanej nogi prowadzącej.
 • Ustawienie freeride’owe to spory setback - środek ciężkości znajduje się na tyle deski. Lepiej sprawdza się przy dużych prędkościach i w puchu. Zalecamy maksymalne przesunięcie (4-7 cm).
 • Ustawienie all-mountain, wiązania są cofnięte (0-3cm), można też jeździć z setbackiem zero.

Bądź na bieżąco! Zamów newsletter